
14 aug
Tényleg ki kell kapcsolni a laptopot éjszakára?
in Érdekesség, Összes
Comments
Mindegy, hogy minden egyes éjszakára kikapcsolja a laptopját, vagy csak altatgatja: mindkettőnek megvan az előnye és a hátránya, de egyik sem vágja tönkre a gépét. De akkor mi a különbség, és mikor érdemes mégis a kikapcsolás mellett dönteni?
A laptopon alapvetően három mód közül választhatunk, ha nem szeretnénk bekapcsolva hagyni: az alvó állapot, a hibernálás és a teljes kikapcsolás. Mindegyik másra jó, de egyik sem jó vagy rossz megoldás, és egyik sem bántja a gépet hosszú távon. Inkább arra érdemes gondolni, hogy a saját életstílusunknak mi a megfelelő: ha félóránként visszatérünk a laptophoz, teljesen felesleges kikapcsolgatni, de ha hosszabb időre nem használjuk, néha érdemes leállítani.Inkább helyzetfüggő, hogy melyik opciót érdemes választani.
A kikapcsolás értelemszerűen azt jelenti, hogy a laptop bezár minden futó alkalmazást, leállít minden programot, és a belső egységek áramellátása megszűnik. Nagyon minimális energiát ilyenkor is használ a gép, de ez tényleg elhanyagolható. Ha újra bekapcsoljuk, a rendszernek fel kell állnia, ami a hardvertől függően több/kevesebb időt vehet igénybe. Az alvó állapot során a gép megjegyzi, hogy éppen mit csináltunk, milyen programokat nyitottunk meg, és a memóriában tárolt adatok rákerülnek a merevlemezre egy ideiglenes, láthatatlan fájlban, de közben a memóriában is megmaradnak. A gép, amikor felébresztjük, innen másodpercek alatt vissza tudja tölteni az információkat, és ott folytathatjuk a munkát, ahol abbahagytuk. Csak az egérre, a touchpadra vagy a billentyűzetre van szükség ahhoz, hogy újra életre keltsük a laptopot, az egyetlen hátrány annyi, hogy alvó állapotban is fogyaszt némi energiát a gép, de ez valójában szintén elhanyagolható mennyiség.